Проблема неліцензійного програмного забезпечення сьогодні стоїть особливо гостро. І якщо раніше тези про захист авторських прав на комп'ютерні програми закріплювався тільки на папері, то сьогодні він знайшов своє втілення в реальному житті у вигляді перевірок контролюючими органами, штрафів, вилучення комп'ютерів і судових розглядів.
Загалом, керівники підприємств і раді б дотримуватися закон і встановлювати тільки ліцензійне ПЗ. Але вартість таких програм і їх установки істотно б'є по бюджету фірми. Настільки істотно, що багато керівників свідомо вважають за краще йти на ризик, скачують BAS з торрентом і потім намагаються вирішити складні питання з інспекторами «на місці», що призводить до додаткових проблем з законом.
Невже немає ніякого компромісу? Невже є тільки два вирішення питання: або витрачати колосальні кошти на ліцензійне ПЗ, або відповідати за всією суворістю закону? Яка відповідальність передбачена в законодавстві за використання неліцензійних програм і хто її несе? У сьогоднішній статті ми спробували розібратися в цих питаннях, оцінити можливі ризики і знайти шляхи вирішення проблеми для вашого підприємства.
Хто і яку відповідальність несе за використання неліцензійного ПЗ?
Відповідальність за використання неліцензійного ПЗ несе керівник підприємства. Звичайно, він може спробувати знизити ступінь потенційного покарання і видати наказ, де відповідальним призначається системний адміністратор або інші співробітники фірми. Але, на жаль, це не позбавить його повністю від ризику отримати один раз судову повістку. Один або «в компанії» з іншими співробітниками фірми, але директор завжди відповідальний перед законом. Давайте тепер розберемося в видах відповідальності і конкретних покарання, передбачених у законодавстві України за використання неліцензійного ПЗ.
Цивільно-правова відповідальність
Згідно ст. 432 ЦК України правовласники ПО мають право подати позов до судових органів у разі порушення їх авторського права. Можна виділити наступні можливі рішення суду (ч. 2 ст. 52 ЗУ «Про авторське право і суміжні права»):
- відшкодування моральної та матеріальної шкоди;
- стягнення з порушника доходів, отриманих в наслідок порушення;
- опублікування в ЗМІ інформації про порушення;
- виплата компенсації в розмірі від 10 до 50 000 мінімальних зарплат і ін.
Адміністративна відповідальність
Ст. 51.2 КоАП України передбачає за незаконне використання ПЗ штраф від 10 до 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією незаконно виготовленого обладнання, продукції або матеріалів, використаних для вчинення правопорушення. Також, згідно зі ст. 265, речі, які є знаряддям або об'єктом правопорушення, вилучаються на зберігання на період розслідування.
Кримінальна відповідальність
Ст. 176 Кримінального кодексу України передбачає кілька покарань, залежно від ступеня нанесення правовласнику матеріальної шкоди. Порушникам загрожує:
Зверніть увагу, відповідно до Податкового кодексу України, для адміністративного і кримінального права застосовується не звичайний НМДГ в розмірі 17 грн., А податкова соціальна пільга (50% від прожиткового мінімуму). На 2015 рік ПСП становить 609 грн. Ось і уявіть собі які величезні штрафи ви можете заплатити.
При цьому кримінальна відповідальність настає в разі нанесення шкоди в розмірі мінімум від 20 НМДГ. На 2015 рік - це від 12 180 грн. Збиток до цієї суми призводить до адміністративної відповідальності і, відповідно, до більш «м'якого» покарання.
Хто уповноважений перевіряти легальність ПО?
Перевіряти підприємства на наявність неліцензійних програм можуть:
- підрозділи МВС під час слідчих дій;
- органи прокуратури при здійсненні загального нагляду за виконанням законодавства;
- державний інспектор з питань інтелектуальної власності;
- державна служба боротьби з економічною злочинністю;
- податкова інспекція.
Причому податківці можуть перевіряти програми і без спеціального на те приписи.
Доказом використання ліцензійних версій програм, як правило, служать документи, що підтверджують покупку ПО або підписана ліцензійна угода, голографічні наклейки і ліцензійні диски.
Крім того, не варто забувати про таку міжнародної організації як BSA, яка займається правовим захистом виробників програмного забезпечення. BSA активно співпрацює з правоохоронними органами в боротьбі з «піратством» і незаконним використанням ПЗ. І якщо порушення зафіксує сам правовласник, то порушнику, крім інших штрафів і покарань, доведеться виплатити йому компенсацію матеріального збитку. А в даному випадку мова може йти про мільйони гривень.
Як уникнути проблем з контролюючими органами?
У разі, якщо ви використовуєте неліцензійне ПЗ на підприємстві, рано чи пізно вам доведеться лицем до лиця зіткнутися з реальною загрозою штрафів або вилучення техніки. Та ж податкова інспекція може виявити правопорушення і подбати про притягнення вас до відповідальності. Уникнути проблем з контролюючими органами можна тільки в 2 випадках.
-
Використовувати тільки ліцензійне ПЗ.
-
Використовувати вільні аналоги необхідних вам програм.
Перший спосіб досить витратний як по коштах, так і за часом. Саме тому багато компаній вважають за краще просто сподіватися на свою удачу і поблажливе ставлення інспекторів.
Суть другого способу полягає у використанні аналогів популярних комп'ютерних програм без покупки ліцензії і інших супутніх установці ПО витрат. І все це в рамках закону. Про це способі сьогодні мало хто знає, але він - реальний порятунок для компаній, які хочуть раціонально використовувати свій бюджет.
Також, є спосіб повністю легально почати працювати з повною версією BAS без скачування сторонні або піратські програми. Оренда BAS не вдарить по кишені так, як покупка версії коробочки і надасть всі ті ж можливості для ведення обліку.
Якщо у вас залишилися питання з приводу теми, задавайте їх у коментарях ― ми обов'язково зв'яжемося з вами, щоб відповісти на них.