спілка автоматизаторів бізнесу оренда програм автоматизації

+38(093) 170-70-00 

sale@aktiv.ua

Чому не можна просто "скачати BAS безкоштовно"?

(оновлено 17.02.2021)

*придумайте пароль, который будете использовать для входа

Проблема неліцензійного програмного забезпечення сьогодні стоїть особливо гостро. І якщо раніше тези про захист авторських прав на комп'ютерні програми закріплювався тільки на папері, то сьогодні він знайшов своє втілення в реальному житті у вигляді перевірок контролюючими органами, штрафів, вилучення комп'ютерів і судових розглядів.

Загалом, керівники підприємств і раді б дотримуватися закон і встановлювати тільки ліцензійне ПЗ. Але вартість таких програм і їх установки істотно б'є по бюджету фірми. Настільки істотно, що багато керівників свідомо вважають за краще йти на ризик, скачують BAS з торрентом і потім намагаються вирішити складні питання з інспекторами «на місці», що призводить до додаткових проблем з законом.

Невже немає ніякого компромісу? Невже є тільки два вирішення питання: або витрачати колосальні кошти на ліцензійне ПЗ, або відповідати за всією суворістю закону? Яка відповідальність передбачена в законодавстві за використання неліцензійних програм і хто її несе? У сьогоднішній статті ми спробували розібратися в цих питаннях, оцінити можливі ризики і знайти шляхи вирішення проблеми для вашого підприємства.

Хто і яку відповідальність несе за використання неліцензійного ПЗ?

Відповідальність за використання неліцензійного ПЗ несе керівник підприємства. Звичайно, він може спробувати знизити ступінь потенційного покарання і видати наказ, де відповідальним призначається системний адміністратор або інші співробітники фірми. Але, на жаль, це не позбавить його повністю від ризику отримати один раз судову повістку. Один або «в компанії» з іншими співробітниками фірми, але директор завжди відповідальний перед законом. Давайте тепер розберемося в видах відповідальності і конкретних покарання, передбачених у законодавстві України за використання неліцензійного ПЗ.

Цивільно-правова відповідальність

Згідно ст. 432 ЦК України правовласники ПО мають право подати позов до судових органів у разі порушення їх авторського права. Можна виділити наступні можливі рішення суду (ч. 2 ст. 52 ЗУ «Про авторське право і суміжні права»):

 • відшкодування моральної та матеріальної шкоди;
 • стягнення з порушника доходів, отриманих в наслідок порушення;
 • опублікування в ЗМІ інформації про порушення;
 • виплата компенсації в розмірі від 10 до 50 000 мінімальних зарплат і ін.

Адміністративна відповідальність

Ст. 51.2 КоАП України передбачає за незаконне використання ПЗ штраф від 10 до 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією незаконно виготовленого обладнання, продукції або матеріалів, використаних для вчинення правопорушення. Також, згідно зі ст. 265, речі, які є знаряддям або об'єктом правопорушення, вилучаються на зберігання на період розслідування.

Кримінальна відповідальність

Ст. 176 Кримінального кодексу України передбачає кілька покарань, залежно від ступеня нанесення правовласнику матеріальної шкоди. Порушникам загрожує:

 • штраф від 200 до 3000 НМДГ;
 • виправні роботи до 2 років;
 • позбавлення волі від 2 до 6 років з конфіскацією та знищенням носіїв неліцензійного ПЗ;
 • позбавлення права обіймати певні посади до 3 років.

Зверніть увагу, відповідно до Податкового кодексу України, для адміністративного і кримінального права застосовується не звичайний НМДГ в розмірі 17 грн., А податкова соціальна пільга (50% від прожиткового мінімуму). На 2015 рік ПСП становить 609 грн. Ось і уявіть собі які величезні штрафи ви можете заплатити.

При цьому кримінальна відповідальність настає в разі нанесення шкоди в розмірі мінімум від 20 НМДГ. На 2015 рік - це від 12 180 грн. Збиток до цієї суми призводить до адміністративної відповідальності і, відповідно, до більш «м'якого» покарання.

Хто уповноважений перевіряти легальність ПО?

Перевіряти підприємства на наявність неліцензійних програм можуть:

 • підрозділи МВС під час слідчих дій;
 • органи прокуратури при здійсненні загального нагляду за виконанням законодавства;
 • державний інспектор з питань інтелектуальної власності;
 • державна служба боротьби з економічною злочинністю;
 • податкова інспекція.

Причому податківці можуть перевіряти програми і без спеціального на те приписи.

Доказом використання ліцензійних версій програм, як правило, служать документи, що підтверджують покупку ПО або підписана ліцензійна угода, голографічні наклейки і ліцензійні диски.

Крім того, не варто забувати про таку міжнародної організації як BSA, яка займається правовим захистом виробників програмного забезпечення. BSA активно співпрацює з правоохоронними органами в боротьбі з «піратством» і незаконним використанням ПЗ. І якщо порушення зафіксує сам правовласник, то порушнику, крім інших штрафів і покарань, доведеться виплатити йому компенсацію матеріального збитку. А в даному випадку мова може йти про мільйони гривень.

Як уникнути проблем з контролюючими органами?

У разі, якщо ви використовуєте неліцензійне ПЗ на підприємстві, рано чи пізно вам доведеться лицем до лиця зіткнутися з реальною загрозою штрафів або вилучення техніки. Та ж податкова інспекція може виявити правопорушення і подбати про притягнення вас до відповідальності. Уникнути проблем з контролюючими органами можна тільки в 2 випадках.

 1. Використовувати тільки ліцензійне ПЗ.
 2. Використовувати вільні аналоги необхідних вам програм.

Перший спосіб досить витратний як по коштах, так і за часом. Саме тому багато компаній вважають за краще просто сподіватися на свою удачу і поблажливе ставлення інспекторів.

Суть другого способу полягає у використанні аналогів популярних комп'ютерних програм без покупки ліцензії і інших супутніх установці ПО витрат. І все це в рамках закону. Про це способі сьогодні мало хто знає, але він - реальний порятунок для компаній, які хочуть раціонально використовувати свій бюджет.

Також, є спосіб повністю легально почати працювати з повною версією BAS без скачування сторонні або піратські програми. Оренда BAS не вдарить по кишені так, як покупка версії коробочки і надасть всі ті ж можливості для ведення обліку.

Якщо у вас залишилися питання з приводу теми, задавайте їх у коментарях ― ми обов'язково зв'яжемося з вами, щоб відповісти на них.

*/

Ваша заявка прийнята!

Наш менеджер зв'яжеться з вами,
а поки ми пропонуємо дізнатися про важливі моменти роботи в BAS Бухгалтерія КОРП.