У попередній статті ми вже розглядали відображення продажу валюти в 1С:Підприємство. Тут ми розглянемо, як в відобразити покупку валюти. Покрокова інструкція буде корисна користувачам конфігурації «Бухгалтерія для України 8 (ред.2.0)»
Купівля валюти відбувається в кілька етапів. Розглянемо цей процес покроково.
1. Заповнюємо курс НБУ
Перед придбанням валюти заповнимо інформацію про курс НБУ на дату покупки. Для цього перейдемо в меню «Довідники» ― «Покупки і продаж» ― «Валюти».
Виберемо необхідну валюту і внесемо її курс в регістр «Курси валют».
Заповнюючи відомості, зверніть увагу на дату внесення даних і кратність курсу. Для уникнення помилок при округленні встановимо курс кратний 100.
2. Заявка на купівлю / продаж валюти
Документ доступний в підрозділі «Банк» розділу «Банк і каса»:
Незважаючи на те, що даний документ не формує проведень, він є документом-підставою для створення наступних документів в оформленні операцій з купівлі валюти. Тому заповнюйте його вкрай уважно.
Вкажіть дату документа та вид операції «Купівля валюти».
У групі «Банк» заповніть реквізити розподільного банківського рахунку для перерахування гривні під покупку валюти.
У групі «Організація» виберіть поточні рахунки організації в національній та іноземній валюті, які будуть задіяні в операції з купівлі валюти.
Виберіть необхідну валюту. Її курс по НБУ буде заповнений автоматично на підставі даних регістра «Курси валют». Комерційний курс продажу валюти банком заповніть вручну в поле «Максимальний курс». Встановіть розмір комісійної винагороди банку в процентах в поле «Комісійні (%)». Проведіть документ.
3. Списання з банківського рахунку
На підставі заявки створіть документ «Списання з банківського рахунку» для перерахування гривні з поточного рахунку організації на розподільчий банківський рахунок. Перевірте, щоб вид операції було вказано «Покупка/продаж валюти».
Переконайтеся, що після проведення документа сформована проводка такого вигляду:
Вона відображає рух грошових коштів в гривні з поточного рахунку на розподільчий банківський рахунок, для якого в бухгалтерському обліку призначений рахунок 333 «Грошові кошти в дорозі в національній валюті».
4. Купівля / продаж валюти
Далі сформуємо документ «Купівля/продаж валюти» на підставі документа «Заявка на купівлю/продаж валюти»
Документ буде заповнений автоматично на підставі заявки. Проаналізуємо його.
У ньому зазначено:
- сума валюти, що купується;
- сума гривневого покриття за комерційним курсом банку;
- курс НБУ на дату здійснення операції;
- сума комісійної винагороди банку;
- загальна сума операції.
У табличній частині документа три закладки:
- «По вартості валюти», на якій показана аналітика доходів або витрат, що виникли через різницю курсу НБУ і курсу покупки валюти. Для заповнення закладки виберіть відповідні рахунки бухгалтерського обліку і статті з довідника «Статті витрат» або «Статті доходів». Обидва довідника знаходяться в підрозділі «Доходи і витрати» розділу «Довідники».
- «За комісійним»: інформація про рахунок витрат і статті витрат по комісії банку.
- Закладку «За відрахувань до Пенсійного» не заповнюється, що не актуальну на поточний момент.
На скріншоті нижче наведений приклад проводок, які сформовані документом «Покупка/продаж валюти»:
Проводка, в якій кореспондують рахунки 334 «Грошові кошти в дорозі в іноземній валюті» та 333 «Грошові кошти в дорозі в національній валюті», відображає конвертацію валюти. Крім цього, документ сформував проводки по комісії банку та по видатках на покупку валюти.
5. Надходження купленої валюти в організацію
Для цього на підставі документа «Купівля/продаж валюти» сформуємо документ «Надходження на банківський рахунок» з видом операції «Купівля/продаж валюти».
Документ буде заповнений автоматично, однак зверніть увагу на його реквізити: повинні бути вказані рахунки БО 334 «Грошові кошти в дорозі в іноземній валюті» та 312 «Поточні рахунки в банку в іноземній валюті» та валютний банківський рахунок організації для зарахування валюти.
Після проведення документа повинна бути створена проводка:
На цьому етапі операції з купівлі валюти завершені.
Проаналізуйте оборотно-сальдові відомості по рахунках 333 і 334 на предмет відсутності сальдо.
Сподіваємося, наша стаття буде корисна не тільки користувачам конфігурації «Бухгалтерія для України 8 (ред 2.0)», а й користувачам будь-якої конфігурації
1С:Підприємство 8, в зв'язку з тим, що процедура і документи, які використовуються при купівлі валюти, однотипні.
Вас також можуть зацікавити наступні статті: