спілка автоматизаторів бізнесу оренда програм автоматизації

+38(093) 170-70-00 

sale@aktiv.ua

Аналіз собівартості продукції в ВАS КУП

*придумайте пароль, который будете использовать для входа

Одним із важливих завдань, що вирішуються конфігурацією BAS КУП, є облік та аналіз собівартості продукції.

Собівартість продукції (послуг) – це грошовий вираз всіх витрат на виробництво та реалізацію. Аналіз собівартості використовують як основу при визначенні цін на продукцію та послуги, а також при розрахунках суми прибутку і рівня рентабельності.

Калькуляція собівартості незавершеного виробництва та готової продукції – важлива операція, яка необхідна для формування звітності: фінансової та управлінської.

Для проведення аналізу собівартості в програмі BAS КУП необхідно:

  • створити та налаштувати виробничий підрозділ підприємства;
  • створити специфікації для процесу виробництва продукції та налаштувати статті калькуляції;
  • відобразити операції з надходження матеріалів, необхідних для виробництва продукції, а також з надходження послуг, що формують загальновиробничі витрати;
  • відобразити оформлення виробничих операцій;
  • здійснити розрахунок собівартості випущеної продукції;
  • провести аналіз собівартості продукції.

Створення та налаштування виробничого підрозділу

Створення виробничого підрозділу у програмі BAS КУП здійснюється в розділі ВиробництвоНастройки та довідникиВиробничі підрозділи – Створити.

Для виробничих підрозділів зазначаються обов'язкові параметри у вкладці Основне:

  • склад матеріалів – склад, з якого матеріали будуть передаватися у виробництво;
  • графік роботи – підприємства або індивідуальний.

В картці виробничого підрозділу задається спосіб списання прямих виробничих витрат у вкладці Параметри:

  • окремим документом Списання витрат на випуск;
  • через стандартний механізм за правилами розподілу матеріалів на собівартість продукції – цей спосіб призначений для простих виробництв, оскільки реєстрація трудовитрат по виробництву недоступна.

Створення специфікації для процесу виробництва продукції та налаштування Статей калькуляції

В специфікації зазначаються всі необхідні параметри для випуску продукції. В програмі специфікації мають назву Ресурсні специфікації. Ресурсні специфікації використовуються для опису процесу виробництва виробів.

Створення Ресурсної специфікації відбувається у розділі меню Виробництво – групи Нормативно-довідкова інформаціяРесурсні специфікації – Створити.

Ресурсними специфікаціями задаються:

  • склад етапів виробничого процесу, які необхідно виконати для випуску продукції;
  • список вихідних виробів (готова продукція) і зворотних відходів;
  • обсяг нормативних трудовитрат на випуск;
  • потреба в матеріалах і супутніх роботах.

При створенні ресурсної специфікації вказують обов'язкові параметри:

  1. На закладці Вихідні вироби вказується перелік вихідних виробів (готової продукції), їх кількість, характеристика (якщо використовується), а також частка вартості, тобто частина від загальної собівартості, яка припадає на випуск цієї кількості продукції.
  2. На закладці Матеріали та роботи задається перелік матеріалів і робіт сторонніх виконавців, необхідних для випуску одиниці продукції. Для кожного матеріалу/роботи зазначається відповідна стаття калькуляції.

Якщо в ресурсній специфікації зазначено декілька вихідних виробів, кількість однакових матеріалів вказується загальною сумою на всі вихідні вироби.

  1. На закладці Трудовитрати вказується нормативна трудомісткість в розрізі видів робіт співробітників та статей калькуляції.
  2. На закладці Виробничий процес задаються налаштування етапності і тривалості виробництва шляхом встановлення відповідного прапора.

Виробництво може бути одноетапним (зазвичай у разі виробництва продукції всередині одного підрозділу) або багатоетапним (коли виробничий процес проходить через декілька підрозділів або один з етапів виконується силами переробника).

  1. На закладках Додатково та Опис можна додати інформацію про відповідального за створення даної ресурсної специфікації та довільний опис.

Наступним етапом після створення специфікацій буде налаштування статті в структурі собівартості – це Статті калькуляції. Довідник статей собівартості знаходяться в розділі меню Виробництво – групи Нормативно-довідкова інформація Статті калькуляції – Створити.

Довідник використовується для групування виробничих витрат відповідно до статей калькуляції, що використовуються на підприємстві.

Операції по надходженню матеріалів та послуг

Операції з надходження ТМЦ на склади підприємства та витрати за послугами, що надані постачальниками, відображаються документами Надходження товарів і послугабо Надходження послуг та інших активів.

Документи з надходження створюються у розділі меню Купівлі – групи КупівліДокументи надходження – Створити Надходження товарів і послуг або у розділі меню Купівлі – групи Див. також.Надходження послуг та інших активів – Створити.


У робочому місці Документи надходження передбачена можливість в рамках замовлення відображати поетапне постачання товарів, а також зміни в номенклатурі товарів, що фактично надійшли на підприємство.

Оформлення виробничих операцій

Оформлення обліку виробничих операцій складається з:

  • формування документів передачі матеріалів у виробництво;
  • нарахування відрядного заробітку співробітникам;
  • оформлення випуску продукції, списання витрат на випуск;
  • закриття місяця, розрахунок собівартості продукції.

В BAS КУП передбачено, що матеріали можуть бути передані у виробництво під конкретний випуск за допомогою механізму відокремлення під планове призначення, і ці матеріали будуть включені до собівартості тільки тих випусків, які мають те саме призначення.

Оформляється передача матеріалів до підрозділу документами Передача матеріалів у виробництво із зазначенням призначення (замовлення клієнта).

Документ Передача матеріалів у виробництво створюється у розділі меню Виробництво – групи Матеріальний облікДокументи надходженняПередачі матеріалів у виробництво.

Для реєстрації об’ємів фактично виконаних робіт співробітників, що працюють з виробничими завданнями, і передачі інформації для нарахування заробітної плати в прикладному рішенні передбачено документ Виробіток співробітників. Документ створюється у розділі меню Виробництво– група ТрудовитратиВиробіток співробітників – Створити.

В документі на відповідних закладках вказуються:

  • підрозділ підприємства, де накопичуються витрати з відрядної оплати праці;
  • види виконаних робіт, їх кількість та нормативна вартість (розцінки робіт);
  • співробітники, між якими розподіляється вартість робіт.

Результати виробничого процесу оформляються документом Випуск продукції і виконання робіт. Документ створюється у розділі меню Виробництво– група Матеріальний облікВипуск продукції і виконання робіт – Створити.

При оформленні документа випуску на вкладці Основне зазначаються основні реквізити:

  1. На склад – для виробів, які оприбутковуються на склад.
  2. У підрозділ – для напівфабрикатів, переданих до підрозділу-одержувача, минаючи склад.

На закладці Товари і роботи заповнюється інформація про випущену готову продукцію, її кількість та планову собівартість.

При виборі номенклатури випуску продукції в колонку Специфікація автоматично буде внесена інформація про ресурсну специфікацію з замовлення клієнта. Якщо документ випуску формується без прив’язки до замовлення клієнта, в колонку буде вибрана ресурсна специфікація перша зі списку або та, що призначена основною. Користувач може самостійно вручну вибрати зі списку потрібну йому ресурсну специфікацію.

Списання матеріалів на випуск виконується натисканням кнопки на верхній панелі Створити на підставі за допомогою документа Списання витрат на випуск.

При створенні документа на підставі всі обов'язкові реквізити на всіх закладках в документі автоматично заповнюються.

При формуванні документа списання автоматично будуть заповнені дані:

  • на закладці Вихідні вироби – про продукцію і кількість випуску;
  • на закладці Матеріали та роботи – перераховуються всі матеріальні цінності та роботи, зазначені в ресурсній специфікації;

Якщо має місце фактична перевитрата (в порівнянні з ресурсною специфікацією), передбачена можливість ручного коригування кількісних даних в документі.

  • на закладці Трудовитрати – всі види робіт, які будуть враховані при розрахунку собівартості як витрати на оплату праці.

Розрахунок собівартості продукції про закритті місяця

Фактичний розрахунок собівартості виконується за даними оперативного обліку в рамках робочого місця операцією Закриття місяця.Виконання регламентних операцій закриття місяця відбувається у розділі меню Фінансовий результат і контролінг – групи Закриття місяцяЗакриття місяця.

Відображається в інформаційній системі документом Розрахунок собівартості товарів (документ доступний для перегляду через меню Всі функції).

Аналіз собівартості продукції

Аналіз фактичної собівартості випущеної продукції можна виконати за допомогою звітів підсистеми Виробництво у розділі меню ВиробництвоЗвіти по виробництву.

В підгрупі звітів Аналіз собівартості передбачено звіт Собівартість випущеної продукції, в якому можливі наступні варіанти формування звіту:

  1. Собівартість випущеної продукції – дозволяє виконати комплексну оцінку матеріальних та нематеріальних витрат, які сформували підсумкову собівартість випущеної продукції у звітному періоді.
  2. Порівняння собівартості випущеної продукції – дозволяє виконати у звітному періоді комплексну оцінку собівартості одиниць продукції в рамках виконаних замовлень.

В даному звіті чітко видно, з чого сформувалась собівартість нашої випущеної продукції: прямі матеріальні, загальновиробничі витрати та витрати, пов’язані з оплатою праці виробничого персоналу.

автор
  • Діючий бухгалтер зі стажем більше 20 років та досвідом роботи на всіх дільницях обліку. Працювала на посадах головного бухгалтера та бухгалтера-експерта з консультування в програмі обліку.
*/

Ваша заявка прийнята!

Наш менеджер зв'яжеться з вами,
а поки ми пропонуємо дізнатися про важливі моменти роботи в BAS Бухгалтерія КОРП.