Продовжуючи тему, розглянуту в статтях Облік автомобіля і Ремонт автомобіля, зупинимося на обліку орендованих транспортних засобів і операціях, пов'язаних з цим.
1. Оренда у юридичної особи
Незалежно від статусу орендодавця ― юридична або фізична особа ― отриманий в оренду автомобіль відображаємо на позабалансовому рахунку 01 "Орендовані необоротні активи". Робимо це за допомогою операції, введеної вручну (розділ "Операції" підрозділ "Бухгалтерський облік"). Суму операції визначаємо за вартістю автомобіля, зазначеної в договорі оренди.
Операції отримання в оренду транспортних засобів не несуть ніяких наслідків з ПДВ.
Щомісячна орендна плата відноситься до об'єктів оподаткування ПДВ, якщо орендодавець ― платник ПДВ.
Нараховану орендну плату відображаємо за допомогою документа "Надходження товарів і послуг" (розділ "Покупки") з видом операції "Покупка, комісія".
Заповнюємо інформацію на закладці "Послуги", для цього створюємо або вибираємо раніше створений елемент з довідника "Номенклатура" з відміткою в поле "Послуга". Вказуємо кількість, ціну, ставку ПДВ. Сума без ПДВ, сума ПДВ і сума за все будуть розраховані автоматично. Залежно від цілей використання автомобіля в підприємстві вкажемо рахунок витрат. У колонці "Субконто" заповнимо аналітику по підрозділах і численних статтях видатків. Внесемо інформацію щодо податкового призначенням (ПДВ).
Рахунки розрахунків в однойменній колонці будуть заповнені автоматично згідно налаштувань регістру відомостей "Рахунки розрахунків з контрагентами".
На закладці "Додатково" містяться відомості про реквізити отриманого документа (вхідний номер і дата), а також про пропорційний розподіл ПДВ.
Якщо за умовами договору попередньо була перерахована сума орендної плати за кілька місяців, її не включають до складу витрат поточного періоду в повному обсязі, а відносять до витрат майбутніх періодів.
Отриману податкову накладну реєструємо в програмі на підставі платіжного або товарного документа в залежності від першої події.
2. Оренда у фізичної особи
Якщо орендодавцем є фізична особа, доходи, отримані ним у вигляді орендної плати, обкладаються податком з доходів фізичних осіб (ПДФО) за ставкою 18% і військовим збором за ставкою 1,5%.
Суми утриманих з орендної плати ПДФО і ВЗ оформляємо за допомогою операцій, введених вручну. Нарахування орендної плати відображаємо за кредитом рахунка 6851 "Розрахунки з іншими кредиторами (в національній валюті)". У програмі реєструємо за допомогою документа "Надходження товарів і послуг", про який йшла мова вище.
Сума орендної плати фізичній особі може бути виплачена через касу підприємства в готівковій формі по документу "Видатковий касовий ордер" або через банк по документу "Списання з банківського рахунку". Обидва документи знаходяться в розділі "Банк і каса".
Розмір суми до виплати бачимо в оборотно-сальдової відомості по рахунку 6851:
Сума нарахованої та виплаченої орендної плати повинна бути відображена в формі 1-ДФ з кодом ознаки доходу 127 "Інші доходи". Для коректного відображення інформації в формі скористайтеся документом "Відображення взаєморозрахунків з контрагентами в 1-ДФ" (розділ "Зарплата" підрозділ "ПДФО"). Заповнення документа просте: виберіть період (квартал) і заповніть документ по взаєморозрахунках або по оплаті.
Проведіть документ. Зазначені в ньому дані будуть відображені в формі 1-ДФ за обраний квартал:
3. Компенсація працівнику за використання особистого автомобіля
При використанні особистого автомобіля співробітника для господарських потреб підприємства організація компенсує йому суму зносу, обумовлену в трудовому або цивільно-правовому договорі.
У плані видів розрахунку "Нарахування" (розділ "Зарплата і кадри" підрозділ "Довідники і налаштування") створимо новий вид нарахування для компенсації:
- На закладці "Опис" вкажемо категорію і спосіб розрахунку. Для прикладу виберемо "Фіксованої сумою".
- Закладку "Податковий та бухгалтерський облік" заповнюємо з таких міркувань:
- якщо компенсація прописана в трудовому договорі, тоді вона прирівнюється до додаткового блага і відображається у формі 1-ДФ з кодом ознаки доходу 126. При необхідності створіть такий вид доходу в довіднику "Види доходів ПДФО":
Для відображення в бухгалтерському обліку нарахованої компенсації використовуйте рахунок 663 "Розрахунки за іншими виплатами".
- якщо використання особистого автомобіля співробітника для потреб підприємства обумовлено в договорі цивільно-правового характеру, тоді вкажіть для компенсації вид доходу ПДФО-102.
При будь-якому з варіантів укладеного договору з працівником про використання особистого автомобіля в службових цілях компенсація обкладається ПДФО і ВЗ, але не єдиний соціальний внесок.
Нарахування компенсації зручно виконати в документі "Нарахування зарплати" (розділ "Зарплата і кадри" підрозділ "Зарплата").
Після проведення документа будуть сформовані проводки по віднесенню суми компенсації до складу витрат в залежності від призначення використання автомобіля в підприємстві. Крім цього, відображено утримання ПДФО і ВЗ з суми нарахованої компенсації:
4. Ремонт орендованих транспортних засобів
Зазвичай відповідно до умов договору зобов'язання з поточного ремонту покладено на орендаря, а з капітального ремонту ― на орендодавця. Відображення в програмі цих видів ремонту описано в статті Ремонт автомобіля.