Перш, ніж перейти до розгляду операцій, пов'язаних з дебіторською заборгованістю в в конфигурации “Бухгалтерія для України”, ред 2.0., зупинимося на основних поняттях і особливості відображення дебіторської заборгованості в бухгалтерському обліку.
1. Що таке дебіторська заборгованість
Методології обліку дебіторської заборгованості присвячено "Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 10 "Дебіторська заборгованість", в якому визначена дебіторська заборгованість як сума заборгованості підприємству юридичних і фізичних осіб грошових коштів, їх еквівалентів або інших активів, що виникла на певну дату.
Залежно від термінів погашення заборгованість може бути поточною або довгостроковій.
Поточна дебіторська заборгованість виникає в ході одного операційного циклу і буде погашена протягом 12 місяців з дати Балансу. Чи не погашена на дату Балансу поточна дебіторська заборгованість буде відображена в розділі Балансу "Оборотні активи". Для ілюстрації наведено фрагмент "Балансу (Звіту про фінансовий стан)" за формою № 1:
Довгострокова дебіторська заборгованість не виникає в ході нормального операційного циклу і буде погашена в період понад 12 місяців з дати балансу. Відображення в Балансі довгострокової заборгованості залежить від того, чи планується протягом 12 місяців з дати балансу її погашення. Якщо таке погашення планується, то довгострокову заборгованість переводимо в поточну і відображаємо її в Балансі як поточну. Якщо це не планується, то заборгованість буде відображена в складі необоротних активів:
-
в рядку 1040 "Довгострокова дебіторська заборгованість" Балансу за формою № 1:
-
в рядку 1090 "Інші необоротні активи" в Балансі за формою № 1-м:
2. Сумнівна і безнадійна дебіторська заборгованість в бухгалтерському обліку
У господарській діяльності підприємства нерідко бувають ситуації, коли дебіторська заборгованість стає простроченою, і виникає сумнів в її погашенні. Для коректного відображення в обліку ситуації, що виникла підприємство переводить таку заборгованість в сумнівну і формує резерв сумнівних боргів, що відображає в обліку проводкою: Дт 944 "Сумнівні та безнадійні борги" Кт 38 "Резерв сумнівних боргів".
Згідно розрахованого резерву поточна заборгованість відбивається в Балансі за чистою реалізаційною вартістю, яка становить різницю між сумою поточної дебіторської заборгованості та сумою резерву сумнівних боргів.
УП(С)БО 10 сказано, що поточна дебіторська заборгованість переходить в стан безнадійної, якщо виконується одна з умов: є впевненість про її неповернення або закінчився термін позовної давності.
При цьому в обліку будуть виконані наступні операції:
-
заборгованість буде списана або за рахунок резерву сумнівних боргів:
Дт 38 Кт 36,37, або відразу на витрати Дт 944 Кт 36, 37;
-
одночасно зі списанням заборгованість відображається за позабалансовим рахунком 071 "Списана дебіторська заборгованість". На позабалансі вона числиться в протягом трьох років з дати її визнання на випадок можливого стягнення заборгованості з боржника. Якщо по закінченню зазначеного терміну це не представляється можливим, то заборгованість остаточно списується з рахунку 071.
3. Відображення дебіторської заборгованості в BAS
Змоделюємо операції з обліку дебіторської заборгованості в "BAS" на базі конфігурації "Бухгалтерія для України", ред. 2.0.
Станом на 30.09.2020 у контрагента "Покупець" поточна заборгованість перед нашим підприємством склала 366 042,40 грн.
що відображено в Балансі за 9 місяців в оборотних активах:
Для нашого прикладу припустимо, що при підготовці до річної звітності комісія з інвентаризації вивчила стан заборгованості, про що склала "Акт інвентаризації розрахунків".
Документ знаходиться в розділі "Продажі" - "Розрахунки з контрагентами" - "Акт інвентаризації розрахунків". Аналогічний документ доступний і в розділі "Покупки":
Після аналізу фінансового стану дебітора виник сумнів в можливості погашення заборгованості, тому було прийнято рішення сформувати резерв сумнівних боргів на повну суму боргу.
Операцію оформимо вручну (розділ "Операції" - "Бухгалтерський облік" - "Операції, введені вручну"), заповнивши табличну частину документа наступним чином:
Виконані в програмі дії станом на 31.12. поточного року знайшли своє відображення в Балансі:
і в Звіті про фінансові результати:
Якщо з часом сумнівна дебіторська заборгованість перейде в статус безнадійної, то списання такої заборгованості відображаємо документом "Коригування боргу" з видом операції "Списання безнадійної заборгованості":
Документ "Коригування боргу" знаходиться в розділах "Покупки" або "Продажі" - група "Розрахунки з контрагентами". У шапці документа вибираємо дебітора і заповнюємо табличну частину документа на закладці "Дебіторська заборгованість" по залишками взаєморозрахунків:
На закладці "Рахунки" зверніть увагу на рахунок списання дебіторської заборгованості. Якщо раніше був створений резерв сумнівних боргів, тоді слід вказати один із субрахунків рахунку 38. У нашому випадку це субрахунок 381 "За заборгованості за товари, роботи, послуги":
Якщо списання заборгованості відбувається без сформованого раніше резерву, тоді рахунок списання вказуємо 944 "Сумнівні та безнадійні борги".
Приклад проводок при списанні безнадійної дебіторської заборгованості за рахунок резерву на малюнку:
За допомогою звіту "Оборотно-сальдова відомість по рахунку" переконаємося, що резерв списаний в повній сумі:
Операцією, введеної вручну, віднесемо списану заборгованість на позабалансовий рахунок 071 "Списана дебіторська заборгованість":
Зверніть увагу, що в даній статті описаний механізм відображення дебіторської заборгованості лише в бухгалтерському обліку і в конфігурації "BAS.Бухгалтерія для України". Для вивчення механізмів списання дебіторської заборгованості, створення резерву сумнівних боргів у податковому обліку зверніться до законодавчих документів і розділами ПКУ з цього питання.