На початку березня 2015 року було прийнято і вступив в законну силу ЗУ №219, покликаний знизити податковий тиск на підприємців і тим самим детінізувати зарплати працівників. До сих пір не вщухають суперечки про доцільність і користь закону, а питання про те, як розрахувати понижуючий коефіцієнт ЄСВ залишається актуальним для багатьох бухгалтерів.
У сьогоднішній статті ми розглянемо покроковий приклад розрахунку понижуючого коефіцієнта ЄСВ в програмі BAS.
Кілька слів про коефіцієнт
Понижуючий коефіцієнт ЄСВ — це величина, на яку можна знизити виплату єдиного соціального внеску. Розраховувати розмір коефіцієнта платники податків повинні самі по формулі, яка вказана в законі №219. Коефіцієнт необхідно вказувати з точністю до тисячної. Його мінімальний розмір закріплений на рівні 0,4.
«Пільговий» коефіцієнт застосовується до зарплат, премій та інших додаткових виплат, до плати за цивільними договорами, до допомоги у зв'язку з вагітністю та тимчасової втрати працездатності.
Щоб отримати право використовувати «пільговий» коефіцієнт необхідно одноразово відповідати наступним 3 вимогам:
- Збільшити базу єдиного соціального внеску в звітному місяці на 1 застраховану особу на 20% і більше в порівнянні з 2014 роком.
- Після того, як коефіцієнт буде застосований, середньомісячний платіж на 1 застраховану особу повинен бути не менше, ніж в 2014 році.
- Загальна кількість застрахованих осіб, за якими нараховувалися виплати, не повинно бути більше 200% таких осіб в 2014 році.
Зверніть увагу, з 01.01.2016 понижуючий коефіцієнт збільшується до рівня 0,6% для платників податків, які відповідають усім зазначеним вище критеріям.
Як розрахувати понижуючий коефіцієнт в BAS?
Розглянемо практичний приклад застосування понижуючого коефіцієнта з ЄСВ в програмі BAS «Управління торговим підприємством» і «Бухгалтерія для України».
- Перш ніж приступати до розрахунку понижуючого коефіцієнта, вам необхідно розрахувати зарплату за поточний місяць в документі «Нарахування зарплати працівникам організації», тому що коефіцієнт залежить від загальної бази ЄСВ. На малюнку 1 документ «Нарахування зарплати», вкладка «Внески ФОП» ― внески розраховані без застосування коефіцієнта.
- Після того як ви розрахуєте зарплату, перейдіть в регістр відомостей «Коефіцієнти ставки внесків ФОП» і додайте новий запис. Оберіть період і натисніть «Розрахувати за показниками. Буде розрахована середня база ЄСВ, середня база ЄСВ за 2014 рік і коефіцієнт.
- У регістрі передбачена перевірка виконання умов для можливості застосування коефіцієнта. Щоб запустити перевірку, натисніть «Перевірити умови». Якщо розрахунок додаткових показників відповідає умовам, то навпаки показника встановлюється прапорець. Якщо хоча б одна умова не виконується, в такому випадку коефіцієнт повинен дорівнювати 1. Вам потрібно буде вручну виправити розраховане значення на «1».
- Далі перезаповніть вкладку «Внески ФОП» в документі «Нарахування зарплати». Для цього можна скористатися обробкою «Помічник перерахунку внесків з коефіцієнтом» (меню Операції ― Обробки). За кнопкою «Заповнити» заповняться дані, які будуть змінені.
- Після натискання кнопки «Виконати» дані вкладки «Внески ФОП» в документі «Нарахування зарплати» будуть змінені. Можете відкрити документ «Нарахування» з розділу коментарів.
- На вкладці «Внески ФОП» був змінений коефіцієнт і суми розрахунку.
- Перезаповнити вкладку «Внески ФОП» ви можете вручну без використання обробки «Помічник перерахунку внесків з коефіцієнтом». Для цього натисніть «Розрахувати» ― «По всім працівникам». Для конфігурації «Бухгалтерія для України» доступний тільки цей варіант.
- Після вищеописаних дій переформуйте проведення на вкладці «Відображення в регл.обліку» («Проведення» для конфігурації Бухгалтерія). Для цього натисніть на «Сформувати проводки». Суми будуть перераховані.
Сьогодні можна довго сперечатися про доцільність і користь понижуючого коефіцієнта. Однак реалії вимагають від бухгалтерів вміння швидко орієнтуватися в останніх змінах в законодавстві і застосовувати їх на практиці.
Сподіваємося, наша стаття була для вас корисною, і тепер застосування понижуючого коефіцієнта по ЄСВ не викличе у вас труднощів.