Кожен бухгалтер рано чи пізно стикається з необхідністю відображення заробітної плати в BAS 8. У цій статті ми покажемо як розрахувати, нарахувати і оформити виплату зарплати в Бухгалтерія для України 8 ред. 1.2. Якщо вас цікавлять аналогічні операції для Зарплата та управління персоналом 8, ви можете почитати про них в нашій статті Виплата заробітної плати в BAS ЗУП 8.
Анологічна стаття для редації Бухгалтерія 2.0 - Нарахування та виплата зарплати.
1. Автоматичне нарахування зарплати
Для того, щоб нарахувати зарплату автоматично, відкрийте документ «Нарахування зарплати співробітникам організації» і скористайтеся кнопкою «Заповнити та розрахувати всі». Поле «Норма днів і годин за місяць» заповниться автоматично на підставі відомостей «Регламентованого виробничого календаря». Якщо фактично відпрацьований співробітником час відрізняється від місячної норми, слід вказати його в стовпці «Відпрацьовано».
Щоб розрахувати документ, використовуються дані, які вказані в плані видів розрахунку «Нарахування організації», для відображення в обліку ― дані довідника «Способи відображення зарплати в регламентованому обліку».
2. Розрахунок ПДФО і ВЗ
Податок з доходів фізичних осіб буде розрахований автоматично з урахуванням наданих співробітникам податкових соціальних пільг. На закладці «ПДФО» відображений і розрахунок військового збору за кожним працівником. Якщо виникла необхідність перерахунку ПДФО, поставте позначку в однойменному полі (зазвичай в документі за грудень).
3. Розрахунок ЄСВ на ФОП
Суми нарахованого єдиного соціального внеску можна подивитися на закладці «Внески ФОП». Зверніть увагу, що розрахунок виконується з шістьма знаками після коми, що дозволяє уникнути перекручування результатів при округленні.
4. Формування проводок
Як тільки програма розрахує всі нарахування, сформуйте проводки на закладці «Проведення»:
5. Перевірка розрахунків
Перевірити ще раз підсумок розрахунків по кожному працівнику ви можете в розрахунковому листку.
А також проаналізувати проводки документа:
6. Виплата зарплати і перерахування податків і зборів.
6.1. Для виплати заробітної плати співробітникам і перерахування ПДФО і військового збору переходимо в документ «Зарплата до виплати організації». В поле «Вид виплати» вкажіть "Чергова виплата", потім заповніть документ «За характером виплати».
У табличній частині документа дві закладки. Перша з них ― «Параметри оплати», на якій відображені суми співробітникам «до виплати»:
Розглянемо варіанти виплати зарплати в залежності від способу розрахунку з працівниками:
Виплата зарплати через касу
Якщо мова йде про виплату зарплати в готівковій формі за відомістю, тоді по кнопці «Відомість» в правому нижньому кутку документа можна переглянути друковану форму «Відомості на виплату готівки» і роздрукувати її.
Крім цієї відомості, доступний ще ряд форм по кнопці «Друк»
Далі, для відображення в обліку виплати заробітної плати через касу, на підставі документа «Зарплата до виплати організацій» сформуйте «Видатковий касовий ордер» на загальну суму виплачуваної зарплати, зазначеної у відомості:
Після проведення документа переконайтеся, що сформовані проводки набули такого вигляду:
Якщо заробітна плата виплачується кожному співробітнику за окремим видатковим касовим ордером, тоді скористайтеся формою обробки для створення ВКО по кнопці «Перейти» з документа «Зарплата до виплати організацій»:
Виплата зарплати через банк
Якщо виплата зарплати відбувається через банк, алгоритм ваших дій в програмі наступний:
- Перейдіть в документ «Введення відомостей про банківські картки працівників» для заповнення параметрів банківських карток співробітників (доступ через меню «Зарплата» ― «Виплата зарплати через банк»):
- Перевірити всі внесені дані можна в регістрі відомостей «Параметри виплати зарплати працівникам».
- На підставі документа «Зарплата до виплати організації» введіть «Платіжне доручення вихідне» з видом операції «Перерахування заробітної плати».
- Після проведення платіжного документа проаналізуйте проводки:
Друга закладка документа «Зарплата до виплати організацій» з видом виплати «Чергова виплата» ― «ПДФО» ― містить інформацію про утримані суми ПДФО і ВС, яка буде використана для формування платіжних документів з перерахування податків і зборів. Для автоматизації цього процесу використовуйте обробку «Формування платіжних документів по внесках до фондів», яка доступна по кнопці «Перейти» з документа «Зарплата до виплати організацій»:
Перед формуванням платіжних документів переконайтеся, що заповнені їх реквізити в регістрі відомостей «Параметри платіжних документів по внесках до фондів» (доступ до регістру: меню «Зарплата» ― «Облік ПДФО і внесків»).
Для створення і проведення платіжних документів скористайтеся кнопками «Заповнити форму» ― «Створити» ― «Провести». Сформовані документи перегляньте в меню «Банк» ― «Платіжні доручення вихідні».
Важливо! ОЗверніть увагу, що по документу «Зарплата до виплати організацій» з видом виплати «Чергова виплата» можливо сформувати платіжні документи з перерахування тільки ПДФО і військового збору, але не ЄСВ!
6.2. Перерахування ЄСВ
Для перерахування ЄСВ створіть документ «Зарплата до виплати організацій» з видом виплати «Перерахування внесків ФОП (чергове)» і заповніть його «За характером виплати».
Скористайтеся кнопкою «Перейти» для переходу в форму обробки «Формування платіжних документів по внесках до фондів». Сума єдиного соціального внеску на ФОП і реквізити одержувача платежу вже буде заповнено. Далі виконайте по порядку дії «Заповнити форму» ― «Створити» ― «Провести». Платіжне доручення і сформовану проводку по сплаті ЄСВ перегляньте в меню «Банк» ― «Платіжні доручення вихідні».
Сподіваємося, розрахунок і нарахування зарплати в BAS буде виконуватися вами оперативно, грамотно і без будь-яких ускладнень! Якщо виникнуть питання, залишайте їх у коментарях.